PROFIL

JOZEF MÝTNY

Narodil sa v Banskej Bystrici – v metropole stredného Slovenska, celý život žije v Bratislave.
Vyštudoval Strojnícku fakultu na Technickej univerzite, smer Tepelné stroje a jadrové elektrárne. Vzhľadom na komunistický režim a na fakt, že rodičia neboli zaradení v politickej komunistickej štruktúre, nebolo mu umožnené vyštudovať univerzitu so zameraním na výtvarnú fotografiu.
Fotografii sa venuje od svojich 14-tich rokov. Už popri štúdiu pracoval pre noviny a v tom pokračoval aj po jeho ukončení. Najprv pracoval ako reportážny fotograf a neskôr sa začal venovať aj vlastnej umeleckej tvorbe.
Jeho cit pre vystihnutie správneho momentu uplatňoval pri fotografovaní v oblasti športu (majstrovstvá sveta, olympijské hry), hudby (koncerty a hudobné festivaly – K. Gott. D. Rolincová, P. Janda , D. Janda, sk. Elán. M. Źbirka, H. Vondráčková, Korn, A. Matuška skupina YPS, sk. Smokie, M. Gombitová, J. Lehotský, L. Stankovský, M. Varga, R. Grigorov, R. Muller Vašo Patejdl, L. Pavaroti, A. Lear atď), modelingu (booky pre modelky), pri fotografovaní ľudí zo showbiznisu (Let’s Dance) a iných osobností. Bol napr. osobným fotografom princa Alberta z Monaka (terajšieho krála) pri jeho návšteve Slovenska.
Jozefova tvorba bola odmenená aj mnohými oceneniami. Medzi inými napr. cena z výročnej súťaže AIPS/Adidas usporiadanej v Los Angeles na olympijských hrách v roku 1984 : „Športová fotografia roka 1983“. Túto cenu získala Jozefova fotografia s názvom „Dark side of the race“. Ako jediný Slovák bol uvedený v knihe „150 rokov svetovej fotografie“ (Kodak Východný blok). Za svoju fotografiu z Nežnej revolúcie „Dievča so zvončekom“ získal ocenenie Award Academy, ktoré prvý krát v histórii bolo udelené za fotografiu.
Po získaní ceny za športovú fotografiu dostal v Los Angeles pracovnú ponuku fotografovať olympijské hry. Využiť ju nemohol, lebo komunistický režim mu nedovolil vycestovať.
Bol členom aj medzinárodnej komisie INTERPRESS PHOTO pre výber a hodnotenie fotografií v roku 1989.
Svoje fotografie vystavoval v európskych mestách a v 18 mestách Kanady a USA.
Plagáty: Vašo Patejdl, Lúčnica, Velké Ceny – Karate, MS – futbal Taliansko 1990, Michal Martikán, Miroslav Šatan atď.
Pohľadnice: Edo Hartmann, Miroslav Šatan atď.
Hokejové kartičky: Peter Šťastný, Oto Haščák, Miroslav Šatan, Ľubo Sekeráš, Ján Varholík, Július Šupler atď.
Futbalové kartičky: Dušan Tittel, Ladislav Molnár, Peter Dubovský atď.
Obchodní partneri: Volvo, Artmedia, Omnia , Grafobal Skalica, BMA, Slovenský olympijský výbor, Bučina Zvolen, Technopol, Palma , Slovenka BB., Železiarne Podbrezová, Harmanecké papierne, S.I.T., Fachman , Železoobchod Tóth, Europ-Autosklo, Eurotrans NR., Veľvyslanectvo Kanady atď.
V roku 1998 vydal knihu „Hokej – moja vášeň“. Vydáva kalendáre, katalógy a publikácie pre oblasť priemyslu, kultúry a športu ( napr. Majstrovstvá sveta v hokeji, Svetový Tatranský pohár v lyžovaní ).
Výstavy: 2009 Otawa – Kanada
2009-2010: Smolenický zámok – možno pozrieť TV Markíza – Smotánka 05. 12. 2009 (čas 6:28) , STV – Extra 21. 11. 2009 (čas 15:22) .
Okrem svojej práce, ktorá je pre Jozefa celoživotnou záľubou, má ešte jednu záľubu a tou je karate. Tomuto športu sa venuje od svojich 17-tich rokov. Počas aktívneho športovania bol reprezentantom Československa na majstrovstvách Európy v karate a viacnásobným majstrom republiky. Jeho reprezentačným trénerom bol majster T. Ogawa z Japonska. Neskôr sa Jozef sám venoval trénovaniu mladých športovcov.

Jozef Mýtny – Slovenský rozhlas (18. 11. 2009)